Sušírna ovoce

Tuto roubenou stavbu v sadu jsme začali stavět v roce 2011 během třítýdenního workcampu s komunitou Archy Caillou Blanc z Bretaně. Hrubou stavbu, včetně položení nové střechy, dokončila naše „pracovní parta“ z údržbové dílny s podporou grantů z ČSOB, Nadace Weil-Gotshal, Lesů ČR, Holcim Česko, Stora Enso, Nadace Via a RiederBeton. V roce 2012 jsme zhotovili lísky, na kterých se suší ovoce a postavili pec na dřevo, která zajišťuje teplo pro sušení ovoce. Žel, pec se na první pokus úplně nevyvedla, takže jsme jí museli předělat, aby mohla plnohodnotně plnit svůj úkol.

Na dostavbu sušírny do plné funkčnosti jsme získali dotaci z fondů EU prostřednictvím MAS Podhůří Železných hor. V roce 2015 byly dodělány okna, dveře, podlahy, instalace a vybavení, takže od podzimní sezóny 2015 je v provozu. Sušíme jablka, hrušky, rajčata, byliny, veřejnosti nabízíme také sušení dovezeného ovoce. Pracují zde lidé s postižením, sušírna také slouží pro ukázky veřejnosti.

 

Základy s dobrovolníky z francouzské Archy Dobrovolníci z Francie pod vedením českého mistra tesaře a máme hotovo, teda téměř mistr kamnář kamnářova žena řeže šamotové cihly a naše parta..jak my to jenom.. Láďa míchá maltu... Povedlo se! Tak chlapi, necourat se! Vypadá to dobře, že?