Dílna výtvarná

Návrat ke kořenům

Víte, že plstěné výrobky jsou prvními netkanými textiliemi? Že jsou starší než tkaniny? A že zřejmě už v neolitu se naučili lidé napodobovat přirozené zplstění ovčího rouna? Pokud ne, zveme Vás, abyste společně s námi propadli kouzlu pomalého proměňování se ovčího rouna na pevnou tkaninu a být s námi stále znovu svědky tohoto malého zázraku!

Dílna výtvarná v Chotěboři

Tato dílna je trochu jiná, než ty ostatní. Vede ji šikovná Marta a výrobky vyrábí pouze klienti, lidé s mentálním postižením. Celkem je jich čtrnáct. Každý z nich má jiné obdarování, každý je šikovný na něco jiného. Někdo práci začne, jiný dodělá. Jako třeba pečlivý pan Jiřík, který ve fimo dílně vytvoří vzor a Věrka z něj pak dělá různé šperky (náušnice, korále), na trhu tak oblíbené.

Součástí výtvarné dílny je plstění. Sami si ovčí rouno pereme, barvíme, češeme. K dokonalosti samé nám chybí pouze ovceJ, kterých se snad také dočkáme. Plstíme mokrou i suchou technikou.  Jiřík, Hanka a Vlastík využívají techniku suchou. Jehličkou vypichují ať už kuličky na šperky nebo na tašky a zástěry různé motivy. S mokrou technikou pracuje Věrka, Lucka, Lydie, Lída a Kája. I pod jejich rukama za pomoci horké vody a mýdla vznikají tašky, kuličky, papuče…

Další částí výtvarné dílny je batikování. Někdo barví tašky, zástěry a ubrusy a jiný na ně zase tupuje pomocí šablon a textilních barev obrázky.

A když se nám nechce plstit, fimovat, ani batikovat, vezmeme si papír, stětec nebo pastelky. Od našich výtvarníků Lídy, Věrky, Nikol či Vlastíka vznikají zcela originální umělecká díla: obrazy, lístky do tomboly, ilustrace do kalendáře, obal na cd…

Každý výrobek je originál, jedinečný jako všichni, kteří se na jeho výrobě podílejí.

Výrobek z této dílny si můžete koupit zde.