Bretaň

V dubnu jsme vyrazili po pěti letech opět na návštěvu našich spřátelených komunit v Bretani. Byla to velmi milá shledání s přáteli – asistenty a klienty těchto komunit. První týden jsme se připojili k workcampu, který probíhal v komunitě Le Caillou blanc v Clohars-Fouesnant. Workcampu se účastnili další komunity z Bretaně a byl zaměřen na výrobu dekorace na oslavu výročí šedesáti let od založení Archy. Tato oslava bude probíhat na konci května také v Bretani a účastní se jí na 2 a půl tisíce lidí z celého světa. Hlavním bodem vyrábění byl obrovský dřevěný maják, který bude sloužit jako podium. Dále se vyráběla barevná písmena a z nich se pak sestavovaly nápisy a přibíjely se na prkna a poslední dílna byla na výrobu dekorace z proutí, vyráběly se proutěné ryby, koule a další. Díky tomuto workcampu jsme mohli poznat i lidi z jiných bretaňských komunit. Domluvili jsme si například s komunitou Brest návštěvu u nich na další týden. A opravdu stála za to. Komunita sídlí v bývalém zámku a klášteře u zálivu, takže krásné prostředí, krásná kaple, domy, dílny.  Pozvali nás na komunitní setkání, kde jsme prezentovali naši komunitu a naučili nás hymnu, kterou složili a která bude hymnou oslavy 60ti let. Celá oslava bude mít mořskou tématiku.

O víkendu jsme se vydali do Tours, kam nás pozvala naše stážistka Domitille, která byla tento rok na tříměsíční stáži v naší komunitě. Mohli jsme poznat její rodinu a trošičku i její město. Moc příjemné setkání.

Další víkend v Bretani jsme navštívili ještě přátele v Auray, kde je další komunita Archy. V tomto týdnu jsme byly pozváni také do dvou domů chráněného bydlení na večeři a mohli prožít krásná setkání. Jeden den jsme se připojili k workcampu v Tobiho farmě, což je centrum pro rodiče, kteří mají nebo čekají dítě s postižením a kde poskytují respitní péči a dělají víkendovky a tábory pro tyto děti. Každý rok v dubnu se tu sejde parta přátel a nadšenců a pracují na rekonstrukci domu a okolí. Připojili jsme se a nelitovali. Atmosféra byla krásná, děti, psi, mladí, staří, s hendikepem, bez. Pracovali jsme společně, jedli, hráli fotbal, smáli se.

Krásnou vzpomínku máme také na návštěvu u zakladatelů Archy, s kterými nás pojí dlouholeté přátelství. Sdílení s nimi patří vždy k jedinečným. Vážíme si jejich moudrosti a nadhledu. A jsme vděčni, že nás dlouhodobě provázejí na naší cestě Archy.

A samozřejmě jsme si užívali i Bretaň jako takovou, její přírodu, architekturu, jídlo a hlavně Atlantik. Pro nás suchozemce, mít oceán první týden 300 metrů od ubytování a druhý týden 6 km od ubytování, byl velkým magnetem. Jen co jsme měli chvilku čas, např. mezi prací a večeří, hned jsme tam byli, alespoň na chvilku. A vždy byl jinej a krásnej. Sbírali jsme mušle, pozorovali nejrůznější živočichy, kteří se objevovali na skalách po odlivu a pozorovali rybáře.

Zážitkem byla také mše svatá, v kostele úplně na konci světa, v oblasti Finistere, pár metrů od oceánu.

Jsme vděčni, že jsme takovou cestu mohli podniknout.