BeneBend v Bretani

Francie 2019

Koncem března naše kapela BeneBend měla příležitost koncertovat ve Francii, a to díky dlouholeté spolupráce a přátelství s komunitou L´Arche Le Caillou Blanc v Bretani. Ta pořádala festival Festi+ na podporu rodin s dětmi s Downovým syndromem a tak nás pozvala – abychom skrze naši kapelu, ukázali dary a radost, kterou přináší lidé s postižením.

A tak jsme se vydali na cestu. Po nekonečném balení, chystání jídla, zařizování – jsme v úterý 19.3., konečně  vyjeli na dálnici směr Paříž. Dva dny cesty nás dělily od cíle. Po této náročné cestě nás čekalo milé přivítání v komunitě a vytoužený odpočinek. V pátek nás čekal první koncert. Koncert kdy byl zaplněn celý sál. Koncert, kde jsme roztančili naše posluchače. Koncert, kde jsme oslavili třicetiny Františka a všichni společně zpívali francouzsky („Happy birthday to you“). Všichni jsme si tento čas velice užili. Publikum bylo velmi překvapené a užaslé, po koncertu nám neustále děkovali a chválili nás. Ta radost a úžas nám byl odměnou po náročném cestování. Na další den nás čekal druhý koncert – tentokrát na náměstí. Program festivalu se odehrával v městečku Quimper, tam jsme se vydali i my – zúčastnili jsme se společně s komunitou a ostatními průvodu městem, fanfár a cirkusu, který roztančil snad každého. Po tomto průvodu jsme vstoupili na scénu my – a znova jsme sklidili úspěch. Kluci si to náramně užívali, skoro je nešlo odtrhnout od mikrofonu, či oddělit od roztančeného davu. Byla to velmi milá zkušenost a těšíme se na další koncerty.

Kromě festivalu a koncertů jsme si vyhradili čas na odpočinek a to především u moře, které bylo pouhých 10minut autem od místa, kde jsme byli ubytovaní. Počasí nám přálo, proto boty zůstaly na pláži a nožky nezůstaly suché. Kapsy se rychle plnily mušličkami, jakožto vzácnými suvenýry pro naše blízké. Vždy jsme byli zvědaví, kde se nachází voda, zda je přiliv, či odliv, zda bude možnost hledat pod kameny hvězdice, kraby a mušle, či nikoli. Před odjezdem jsme ještě natočili pár videí pro náš nový hudební videoklip. Společný čas jsme také trávili s přáteli ze zdejší komunity, a tak díky rozhovorům získávali další zkušenosti, inspiraci a podporu.

Po skoro dvou týdnech nastal čas balení, nákupu, úklidu a dlouhé cesty domů. Bylo vidět, jak se všichni těší na své nejbližší. Dva dny náročné cesty uběhly velmi rychle a díky Bohu i bezpečně. Shledání bylo veselé, doprovázené fotografiemi a veselými historky z cesty. Budeme vzpomínat s úsměvem a notkou nostalgie na bretaňské palačinky, karamel a sušenky, na oceán a zapadající slunce, na plný sál a roztančený dav, na úsměvy a úžas našich posluchačů, na naše přátele – vedoucí komunity, klienty – a především, budeme se těšit na další setkání, buďto ve Francii, nebo u nás na Modletíně ;)

 

Katarzyna Krzywoň

 

Podpora natočení CD BeNEBEndu.