Sušené ovoce z roubené sušírny v Modletíně

Nabízíme Vám nasušení Vašeho ovoce nebo dodání našeho sušeného ovoce podle Vašeho výběru. Sušíme pouze horkým vzduchem, bez síření a jiných úprav. Naše vlastní ovoce není chemicky ošetřované. Objednávku můžete provést kdykoli v pracovní dny u nás v Modletíně čp. 7 (bývalá fara) nebo na níže uvedeném telefonu.

Dále nabízíme sušení zeleniny a květin. Sušíme cibuli, červenou řepu, rajčata, směs do polévky.

Těšíme se na Váš zájem!

Informace k objednávkám: Lucie Dlouhá, tel. 731 626 103, lucie.dlouha@benediktus.org

 

Sušírna v Modletíně

Sušírnu jsme začali stavět v létě 2011 během workcampu se spřátelenou komunitou Archy z Bretaně, dále jsme pokračovali vlastními silami a s podporou grantů z ČSOB, Nadace Weil&Gotshal, Lesů ČR, Holcim Česko, Stora Enso, Nadace Via, Nadace Agrofert a RiederBeton. V březnu 2015 jsme stavbu sušírny ovoce dokončili díky dotaci z EU prostřednictvím MAS Podhůří Železných hor a nyní ji uvádíme do plného provozu.

 

Sušené ovoce je ovoce, které bylo usušeno buď volně nebo za použití zařízení, jako je např. sušička ovoce. Mezi oblíbené sušeného ovoce u nás patří rozinky, křížaly, švestky nebo banány, sušit se však může mnoho dalších druhů, např. meruňky, jahody, třešně nebo rajčata.

Sušení ovoce konzervuje, i když není k dispozici lednička, a významně prodlužuje jeho trvanlivost. Když není k dispozici ovoce čerstvé, např. není jeho sezóna, jako alternativa může sloužit ovoce sušené. Často se také přidává do směsí na moučníky a obilninovým směsím připravovaným k snídani.

Stejně jako ovoce čerstvé je i to sušené bohaté na vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, kyselinu pantothenovou - vitamín B5) a minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, měď, mangan).

Komerčně upravované sušené ovoce může obsahovat přidaný oxid siřičitý, který se přidává pro zvýraznění barvy výrobku. Síření ovoce poškozuje tak, že ničí vitamíny a může mít i špatný vliv na naše zdraví. U citlivých osob a dětí může vyvolat astma, migrénu či nevolnost. Nesířené ovoce je tmavší, takže není na první pohled tak atraktivní jako to chemicky upravované, ale za to je zdravější a jeho chuť se více podobá chuti čerstvého ovoce.                                   

Zdroj: Wikipedia